Кременчук оперативний регулярно повідомляє мешканцям Кременчука та Горішніх Плавнів про індекс забруднення повітря.
У вересні у Кременчуці кілька разів фіксувався шкідливий рівень забрудненості – до 158 одиниць.
Що це за індекс повітря та звідки беруться дані? А головне – чим саме і хто забруднює повітря у наших містах? Розповідаємо про все детально.
Що значить Індекс якості повітря
Індекс якості атмосферного повітря, розрахований за формулою NowCast (US EPA) для головного забрудника повітря – дрібнодисперсного пилу фракції PM2.5. Дані про якість повітря публікуються на сайті saveecobot.com і збираються за допомогою станцій моніторингу.
У Кременчуці така станція знаходиться по проспекту Лесі Українки, 55 (Молодіжний), у Горішніх Плавнях на вулиці Горького, 195.
Індекс якості повітря визначається за шкалою від 0 до 300 і більше одиниць:
- 0-50 – добрий рівень
- 51-100 – помірний рівень
- 101-150 – шкідливий рівень для чутливих людей
- 151-200 – шкідливий рівень
- 201-300 – дуже шкідливий рівень
- 300+ – небезпечний рівень

Чому індекс якості розраховується саме для дрібнодисперсного пилу РМ2.5
Як вже було сказано, пил фракції РМ2.5 – головний забрудник повітря. Це повітряний забруднювач, до складу якого входять як тверді мікрочастинки, так і дрібні крапельки рідини. І ті, і інші розміром приблизно від 10 нм до 2.5 мкм.
Чому саме 2.5 мкм? На відміну від більш великих часток, РМ2.5 легко проникають крізь біологічні бар’єри і тому становлять найбільшу загрозу для організму.

Всі ці частинки і крапельки розміром менше 2.5 мкм знаходяться в повітрі в підвішеному стані. Вони є і в лісі, і на морі, але саме в місті становлять найбільшу небезпеку. По-перше, зазвичай їх в місті набагато більше, а по-друге, хімічний склад дрібнодисперсного аерозолю в місті небезпечніше, ніж на природі. До слова, в різних містах можуть сильно відрізнятися і склад аерозолю РМ2.5, і параметри окремих частинок.
За своїм походженням РМ2.5 діляться на:
первинні РМ2.5
Викидаються в повітря вже готовими. Найдрібніші шматочки сажі, асфальту і автомобільних покришок, частинки мінеральних солей (сульфати, нітрати), сполуки важких металів (в основному оксиди). Біологічні забруднювачі (деякі алергени і мікроорганізми) теж відносяться до РМ2.5.
Пара слів про частки сажі. Вугілля – хороший сорбент, тому навіть на найдрібніших частинках сажі осідають токсичні сполуки. При роботі двигунів внутрішнього згоряння це, наприклад, поліциклічні ароматичні вуглеводні з великою молекулярною вагою. Виходить не просто частка сажі, а частка «з начинкою» з шкідливою органіки.
вторинні РМ2.5
Утворюються безпосередньо в атмосфері. Один із прикладів: в міське повітря викидаються оксиди азоту та сірки, при контакті з водою вони утворюють кислоти, а вже з них виходять тверді частинки солей (нітрати і сульфати).
Хто є головним забруднювачем повітря у Кременчуку та Горішніх Плавнях?
В усьому світі головні антропогенні джерела частинок – транспорт та промислові підприємства. Двигуни внутрішнього згоряння і промислові процеси зі спалюванням твердих видів палива (вугілля, буре вугілля, нафта), будівництво, видобуток корисних копалин, багато видів виробництва (особливо виробництво цементу, кераміки, цегли, плавильне виробництво). У містах додатковим джерелом може бути ерозія дорожнього покриття і стирання гальмівних колодок і шин. Навіть сільське господарство – джерело аміаку, з якого можуть утворитися вторинні РМ2.5.

Кременчук оперативний вже розповідав, що два підприємства – Кременчуцький НПЗ та Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат – є найбільшими забруднювачами повітря у Полтавській області. Разом вони роблять половину шкідливих викидів усіх підприємств області.

У Кременчуці також багато викидів робить завод технічного вуглецю – він забруднює повітря тією ж сажею, про яку йде мова вище і яка є однією з найбільш небезпечних складових пилу РМ2.5. Далі йде Кременчуцька ТЕЦ (особливо, коли працює на мазуті) та міні-нпз, що працюють у Північному промвузлі.
Ще одне велике джерело пилу РМ2.5 – кар’єри. Як залізорудні, так і гранітні, яких чимало в Кременчуцькому районі.