Хто і як найбільше отруює жителів Кременчука та Горішніх Плавнів

Два підприємства – Кременчуцький НПЗ  та Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат – є найбільшими забруднювачами повітря у Полтавській області. Разом вони роблять половину шкідливих викидів усіх підприємств області.

«Укртатнафта» за підсумками 2019 року (дані за минулий, 2020 рік ще обробляються) викинуло в атмосферу 11,751 тис.т забруднюючих речовин. Це 23,1% всіх викидів області.

«Полтавський ГЗК» викинув 9,467 тис.т, що становить 18,6%. Але якщо сюди додати 1,944 тис.т (3,8% обласних) викидів Єристівського ГЗК (разом з Полтавським ГЗК належить компанії Феррекспо), то отримаємо разом 22,4%.

Які ж викиди роблять в атмосферу ці підприємства і чим конкретно вони шкодять людям?

Укртатнафта – Кременчуцький НПЗ

Кременчуцький НПЗ

Основні викиди заводу в атмосферу становлять: сірководень, фенол, ксилоли, толуол та інші.

Сірководень. Має характерний запах тухлих яєць. Навіть легке отруєння сірководнем може спричинити ускладнення. Страждають передусім дихальна система і органи зору. Неналежне реагування на ситуацію може призвести як мінімум до бронхіту і зниження гостроти зору. Внаслідок отруєння сірководнем з’являються різь в очах, подразнення верхніх дихальних шляхів, кашель, чхання, у важких випадках — втрата свідомості.

Фенол. Потрапляючи в організм крізь органи дихання, подразнює і  обпікає. Якщо площа хімічного опіку становитиме 25 % і більше, не є винятком летальний кінець. Негативний вплив фенолу на організм може полягати також у кашлі, чханні, мігренях й запамороченнях, блідості, нудоті, втраті сил, м’язовій атрофії, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.

Ксилоли. Їхня повторювана дія спричинює подразнення дихальних шляхів та слизових оболонок. Контактуючи зі шкірою, вони можуть залишати пухирці і провокувати дерматит. При концентрації у повітрі від 100 до 1000 см³/м³ ксилени подразнюють ЦНС, наслідками чого можуть бути сповільнена реакція, головний біль, нудота. Також спостерігаються зміни кров’яного тиску. Дія ксиленів у великих дозах (близько 10 000 см³/м³) призводить до набряку легень і подальшої смерті.

Феррекспо – Полтавський та Єристівський ГЗК

Полтавський ГЗК

Значну частину викидів ПрАТ «Полтавський ГЗК» становлять: оксид вуглецю  – 15,5%, діоксид та інші сполуки сірки – 20,0%, речовини у вигляді суспендованих усіх викидів твердих частинок (пил)  – 27,6% та сполуки азоту 36,8%. Значна частина викидів ТОВ «Єристівський ГЗК» – це речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (пил) – 96,6% усіх викидів підприємства.

Оксид вуглецю (чадний газ) – безбарвний газ, що не має запаху. Впливає на нервову і серцевосудинну систему, викликає задуху. Токсичність СО зростає за наявності в повітрі збільшеної концентрації азоту.

Діоксид сірки – отруйний, хоч і значно менше, ніж сірководень. Наявність його в повітрі в кількості 0,33 мг/дм³ і більше викликає задишку і запалення легенів. 

Сполуки азоту. Особливо небезпечні оксиди азоту в містах, де вони взаємодіють з вуглецями вихлопних газів, де утворюють фотохімічний туман – смог. Отруєний оксидами азоту повітря починає діяти з легкого кашлю. При підвищенні концентрації NO, виникає сильний кашель, блювота, іноді головна біль. При контакті з вологою поверхнею слизистої оболонки оксиди азоту утворюють кислоти HNO3 і HNO2, які приводять до набряку легенів.

Дрібнодисперсний пил служить причиною розвитку різних захворювань:

  1. захворювання шкіри і слизових оболонок (гнійничкові захворювання шкіри, дерматити, кон’юнктивіти і ін.);
  2. неспецифічні захворювання органів дихання (риніти, фарингіти, пилові бронхіти, пневмонії);
  3. алергічні захворювання (алергічні дерматити, екземи, астматичні бронхіти, бронхіальна астма);
  4. професійні отруєння (від впливу токсичною пилу);
  5. онкологічні захворювання (від впливу канцерогенного пилу, наприклад, сажі, азбесту);
  6. пневмоконісзи (від впливу фіброгенного пилу). Пневмоконіози займають перше місце серед профпатології у всьому світі.

На Полтавському гірничо-збагачувальному комбінаті накопичено 2,401 млрд. т нетоксичних відходів розроблення кар’єру залізної руди та шламів і хвостів збагачення залізних руд.

Також на цю тему:

На Кременчугском НПЗ планируются большие сокращения

“Укртатнафта” та Полтавський ГЗК стали платити менше екологічного податку

Котировки акций Ferrexpo продолжают падение третью неделю подряд

В Кременчуге смертность в два раза превышает рождаемость, в Горишних Плавнях – в три раза

Кому принадлежат предприятия Кременчуга

Читайте також