Хто придбає Кременчуцький НПЗ?

Державна компанія “Нафтогаз України” подумує над тим, щоб продати свою частку (43.05%) в ПАТ “Укртатнафта”. Про це Кременчук оперативний повідомляв наприкінці минулого року, публікуючи витримки з інтерв’ю агенції Інтерфакс директора з управління нафтовим дивізіоном групи “Нафтогаз” Миколи Гавриленка.

Якщо продаж акцій підприємства справді відбудеться цього року, то хто ж отримає державну частку Кременчуцького нафтопереробного заводу? Чинне законодавство про приватні акціонерні товариства передбачає, що в разі продажу одним з акціонерів своїх акцій, першочергове право на їх придбання належить іншим акціонерам. І лише в разі їх відмови акції можуть бути запропоновані іншим бажаючим.

Хто зараз володіє найбільшим нафтопереробним підприємством України?

До 2007 року права на товариство були розподілені так: 43,1% належали Нафтогазу України, 8,6% — «Татнафті» і 28,8 — уряду Татарстану. Ще  18,3% акцій належало структурам, близьким до «Татнафти».  Група “Приват” в особі компанії “Корсан” мала лише 1,2% акцій “Укртатнафти”.

У 2007 році група «Приват» завдяки судовим рішенням змогла поставити на «Укрататнафт» свій менеджмент. У результаті інших судових розглядів частка татарстанських акціонерів в НПЗ була практично обнулена, а на підприємстві з’явилися нові акціонери, близькі до групи “Приват”.

На кінець 2010 року частка “Корсана” в “Укртатнафті” була доведена до 47%. У грудні 2012 року бізнесмен Олександр Ярославський заявив, що йому належить 28% ПАТ “Укртатнафти”, ще 28% знаходиться у володінні групи “Приват”.

У березні 2015 року почалася процедура банкрутства “Корсан”. На той момент його капітал був розділений між 9 компаніями-нерезидентами. У липні 2015 року статутний капітал “Корсана” сконцентрувала одна компанія – Seleste Trading Ltd. У березні 2016 року “Корсан” була ліквідована за рішенням суду.

Наразі 43,05% акцій належать державі в особі НАК “Нафтогаз України”, 56% акцій – структурам  Ігоря Коломойського та Олександра Ярославського. Зокрема, це компанії: Kornelius Holdings Ltd (6,28%), Besato Consulting Ltd (5,23%), Dagosel Investment Ltd, (5,21%), Apsolins Ltd (6,76%), Ralix Services Ltd (7,67%). Lextermal Ventures Ltd (5,58%), повідомляє Цензор.Нет. 

Але покупців, швидше за все, не знайдеться

Тож у разі продажу «Нафтогазом» державного пакету акцій право придбати їх отримають саме ці компанії. Очікувати якоїсь конкуренції між структурами Коломойського та Ярославського не варто: жодних конфліктів між ними, принаймні видимих, не існує. А спільний бізнес вони давно ведуть на паритетних засадах.

Та виникає питання: а чи захочуть Коломойський та Ярославський купувати державні акції «Укртатнафти»? Адже практичної потреби робити це немає. Вони й так є мажоритарними акціонерами, а заводом керує їхній менеджмент.

Звичайно, у разі їх відмови, акції можуть бути виставлені на відкритий аукціон. Та, знову ж таки, чи захоче хтось ставати співвласником підприємства без жодних реальних важелів до управління ним та розподілу дивідентів? Такий варіант можливий лише в тому випадку, якщо свою частку захочуть продати Коломойський та Ярославський. Але найближчим часом таке навряд чи станеться, то зміни власників Кременчуцького заводу очікувати не доводиться.

Читайте також