У кіберполіції розповіли, як вберегтися від шахраїв

Щороку фахівці кіберполіції фіксують тисячі злочинів. Ціллю, а часто і жертвами аферистів, є як пересічні громадяни, так і відомі медійні персони.

ДЗВІНОК З БАНКУ

Зокрема, телеведучий і шоумен Тімур Мірошніченко на власному досвіді знає, як працює схема «Дзвінок з банку» – коли шахраї телефонують в якості нібито представника фінансової установи з метою отримати ваші банківські дані та вкрасти гроші з картки.

«Я розумію, що, наприклад, прізвище, ім’я, дата народження – не супер конфіденційна інформація. Коли вже почали питати деталі самої картки, я зрозумів, що це вже, мабуть, все-таки «розвод», а не дзвінок від співробітника банку. Я тоді сказав «почекайте, у мене картка не з собою, зараз за нею сходжу, і перетелефонуйте за кілька хвилин». Я в цей момент звʼязався зі службою підтримки банку і сказав, що здається, мене намагаються обдурити», – розповів Тімур Мірошніченко.

ДРУГ У БІДІ

Ці ж поради стосуються другої популярної схеми – «Ваш друг у біді».

Варіацій цієї схеми багато – «ваш близький у полоні/поліції/лікарні» тощо. Але суть одна: зловмисники відразу шокують жертву повідомленням і просять терміново скинути гроші на картку за їх допомогу у вирішенні питання.

«Зараз дуже розповсюджено, на жаль, коли користуються тим, що людина потрапила в полон. Шахраї говорять про це, але по факту не володіють інформацією, де знаходиться військовослужбовець чи людина, яка перебуває на тимчасово окупованій території», – каже начальник оперативно-аналітичного управління Департаменту кіберполіції України Євгеній Панченко.

ВИ ВИГРАЛИ ПРИЗ

Також, відправити гроші на картку, завдаток або для початку, хоча б проявити якусь активність в інтернеті вас попросять у схожій «схемі» під умовною назвою «Ви виграли приз».

«Якщо вам пропонують мільйон доларів, автомобіль або квартиру, безкоштовно або за лайк, репост і так далі, зрозуміло, що так в житті не буває», – повідомляє експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун.

ФІШИНГ

Одне із найзбитковіших для українців – шахрайство під час онлайн-покупок, зокрема, фішинг.

Схема фішингу часто реалізується на етапі оформлення доставки, коли шахраї направляють жертву на підроблений сайт, який один в один виглядає як справжній.

Фішинг є вкрай розповсюдженим. Ідеться не тільки про сервіси доставки. На жаль, часто підробляють навіть сайти міжнародних благодійних організацій та українських державних установ, які надають соціальну допомогу. Тож, не поспішайте і ретельно перевіряйте саму нібито благодійну установу та її сайт.

Не стати жертвою фінансових кіберзлочинів вам допоможуть наступні поради:

здійснюйте онлайн-платежі лише на захищених вебсайтах та використовуйте захищене з’єднання (значок замка біля URL-адреси);

перевірте, чи використовує сайт протокол https;

пам’ятайте, ваш банк ніколи не попросить вас надати конфіденційну інформацію (чи дані облікового запису в інтернеті) телефоном або через електронну пошту (банк уже має ваші дані);

не допускайте ситуації, коли працівник банку намагається зв’язатися з вами в нічний час для негайної ідентифікації;

обираючи між загальнодоступною Wi-Fi мережею чи мобільним інтернетом, надайте перевагу останньому;

якщо пропозиція здається надто хорошою, аби бути правдою, майте на увазі, що це може бути шахрайством;

пам’ятайте про золоте правило «безкоштовного сиру» у мишоловці;

слідкуйте за тим, скільки особистої ви розголошуєте в соціальних мережах;

пам’ятайте, що зловмисники можуть використовувати ваші дані або дані ваших близьких і знайомих для створення фальшивих профілів;

завжди повідомляйте поліцію про фінансові шахрайства.

ЧИ МОЖНА ПОВЕРНУТИ ВИКРАДЕНІ ШАХРАЯМИ ГРОШІ

Навіть якщо ви все ж поспішили і ввели свої банківські дані на фішинговий сайт і втратили гроші з картки, перевели завдаток або просто повірили телефонним шахраям і самі відправили гроші – шанс повернути втрачене є.

Тож збережіть листування, зробіть скриншот, і негайно звертайтеся до свого банку та кіберполіції.