У Градизьку Полтаваобленерго хоче відключити світло: вимагає оплати за стовпи

Масові відключення від вуличного освітлення на Полтавщині почались минулого тижня: «Полтаваобленерго» вимагає у місцевої влади плати за електроопори, пише “Коло”.

При цьому сільські ради не отримують попередження про відключення, а лише пропозицію укласти договір з доступу до інфраструктури об’єкта електроенергетики для розміщення електричних мереж та /або іншого інженерного обладнання, який, власне, і передбачає плату за електроопори.

Уже про такі випадки повідомили мешканці Шишацької територіальної громади та Глобинської. На черзі – Градизька, у якій запланували відключення на сьогодні, 25 січня.

Мирослав Носа, голова Градизької громади, каже, що через непідписання договору на нові здирницькі тарифи щодо оренди стовпів, керівництво АТ «Полтаваобленерго» не підписує договір на постачання електрики.

– Більше того – є вказівка відключати точки обліку вуличного освітлення, в Глобинський ОТГ вже відключено 10, – каже голова Градизької громади.

Як пояснив голова Градизької громади, була спекуляція:

– Представники «Полтаваобленерго» відмовлялись підписувати договір на постачання електроенергії на 1,2 млн майже, тобто вони підпишуть договір лише за умови, якщо ми підпишемо договір на оренду стовпів. Я відмовився підписувати на оренду стовпів – мені договір привезли у п’ятницю й автоматично сказали, що ми вам не підключимо. Тож цікава позиція обленерго щодо ОТГ. Маю наміри довести питання з орендою землі до логічного завершення: чи можна це буде зробити як місцевий податок фіксований – там такий цікавий розрахунок іде – 0,3% від мінімальної зарплати. Ну яким боком мінімальна зарплата відноситься до стовпів?

Така ініціатива, здається, лише в Полтавській області.

Отже, у Градизькій громаді очікують, чи станеться відключення, заплановане на сьогодні, 25 січня. Також ждуть і пояснень від монополіста про наявні /відсутні правовстановлюючі документи на використання земельних ділянок під кожною окремою опорою, бо стовпи розміщені на землях громад.

Про подробиці та власне бачення розповів Мирослав Носа:

Вуличне освітлення – це елемент благоустрою, який монтувався за рахунок коштів місцевих бюджетів, а за спожиту електроенергію оплачує по тарифу для юридичних осіб (3 грн за кВт). На 2021 рік в місцевому бюджеті передбачено 1 135 000 гривень на оплату електроенергії для мережі всього вуличного освітлення. Новиною 2021 року стало те, що обленерго виставило оренду за кожну опору, на якій знаходиться елемент вуличного освітлення в сумі 18 гривень з ПДВ за місяць, відповідно до розрахунків НКРЕКП. Загалом це становить 774 тисячі гривень у рік, а коштів на новенькі забаганки монополіста в бюджеті нема. У відповідь Градизька селищна рада направила запит монополісту, щоб отримати інформацію про кількість електроопор, які є на території ОТГ та перебувають на балансі обленерго, а також наявні /відсутні правовстановлюючі документи на використання земельних ділянок під кожною окремою опорою. Відповідь чекаємо, а тим часом звернулись за допомогою до народного депутата України Олексія Мовчана, Полтавської обласної ради та Полтавської ОДА, обласного депутата.

За словами керівника Градизької громади, після отримання відомостей про кількість електроопор від обленерго сесія селищної ради буде вимагати від монополіста платити за комунальну землю, на якій вони розміщені.

Вчора, 24 січня, вже відключали два трансформатори в Градизьку, але вдалося змусити їх підключити, залучивсши обласних депутатів. Як буде далі – покаже час.