Суд виніс вирок хакеру з Горішніх Плавнів, який займався крадіжкою персональних даних

Комсомольський міський суд Полтавської області виніс вирок мешканцю Горішніх Плавнів Сергію Гончарову, який розповсюджував у мережі шкідливе ПЗ, що збирало особисті дані користувачів. 10 вересня суддя Олег Солоха затвердив його угоду з прокурором і призначив 8500 грн штрафу. Про пише «Полтавщина» з посиланням на реєстр судових рішень та офіційний сайт суду.

Судячи з матеріалів справи, у серпні 2019 року Сергій Гончаров завантажив у мережі кілька файлів з троянською програмою AZORult. Це шкідливе програмне забезпечення здатне викрадати з комп’ютера особисті дані користувача: історію браузера, логіни та паролі, файли cookie, файли з вказаних папок, файли криптогаманців тощо. Окрім цього, ця «троянська» програма може завантажувати інше шкідливе ПЗ та відкриває віддалений доступ до інфікованого комп’ютера.

Відмінність AZORult від багатьох аналогічних програм у тому, що цей «троян» викрадає дані та одразу завантажує їх на необхідний сервер. Вірус майже не залишає слідів свого перебування, які б міг легко відстежити користувач.

За інформацією «Лабораторії Касперського», автор AZORult продавав свою розробку на спеціалізованих форумах по $100. Однак вже наприкінці 2018-го продаж припинили. Після припинення продажу програми на форумах почали розповсюджуватися її копії. Припускаємо, що українські правоохоронці провели моніторинг таких сайтів і серед тих, хто завантажив файл, знайшли горішньоплавнівця Сергія Гончарова.

Далі вони з’ясували, що Гончаров приховав «троян» в архівованій папці та опублікував її на форумі під виглядом нешкідливого ПЗ. Так він надав доступ до шкідливих файлів необмеженому колу осіб. Проти нього відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.361-1 ККУ (Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут).

27 травня 2020 року кіберполіцейські отримали дозвіл на обшук та навідалися до квартири Сергія Гончарова. Серед вилученого майна був жорсткий диск, на якому знайшли той самий архів із вірусом. Пізніше чоловіку висунули обвинувачення.

За місяць Гончаров уклав із прокурором Олександром Карнауховим угоду про визнання винуватості. Згідно з нею, хакер зобов’язався визнати провину у розповсюдженні комп’ютерного вірусу, а прокурор — наполягати на покаранні лише у вигляді штрафу.

10 вересня цю угоду затвердив суддя Олег Солоха. Він визнав Сергія Гончарова винним за ч.1 ст.361-1 ККУ та призначив 8500 грн штрафу. Окрім того, чоловік має сплатити в дохід держави ще 1960 грн — за проведення експертизи. Вирок уже набув законної сили.