Стали відомі деталі, як кременчуцькі коп і студент продавали службову інформацію

Октябрський райсуд Полтави обрав міру запобіжного заходу кременчуцькому студенту і поліцейському, які розміщували у Telegram службову інформацію та отримували за це гроші. Суддя Наталія Тімошенко відправила обох під нічний домашній арешт. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень.

Судячи з матеріалів справи та даних Судової влади, цим правоохоронцем був 19-річний Данило Самойленко. У вересні 2019 року його призначили поліцейським сектору реагування патрульної поліції № 2 Кременчуцького райвідділення Кременчуцького відділу ГУНП в Полтавській області. У листопаді того ж року він став помічником чергового сектору реагування патрульної поліції № 1 того самого райвідділення.

У процесі переходу з одного відділу в інший Данило Самойленко вирішив скористатися своєю посадою й отримувати гроші за «злив» службової інформації. Він домовився зі своїм знайомим — 20-річним студентом Кременчуцького національного університету ім. М. Остроградського — що той підшукуватиме клієнтів і займатиметься грошима. Сам же поліцейський, на замовлення, братиме дані з баз МВС.

14 листопада студент розмістив у Telegram оголошення про те, що за 700 грн може витягти з поліцейської бази «АРМОР» інформацію про потрібну людину. Зокрема, подібні повідомлення були від користувача під ніком «Джордж Буш» у групах «Купить/продать», «Рупор пиара», «Дело:Киев».

Мова йшла про інтегровану інформаційно-пошукову систему «АРМОР» (Автоматизоване Робоче Місце Оперативного Робітника). Її використовують у міських районних відділах поліції для пошуку, обліку, довідок та прогнозів серед баз даних МВС.

Загалом «АРМОР» об’єднує 19 комп’ютерних інформаційних підсистем, серед яких такі аналітичні інформсистеми як:

  • «Особа» — з даними про осіб криміногенних категорій;
  • «Нерозкриті злочини» — містить інформацію про ідентичні нерозкриті злочини за їх описом;
  • «Ф-26»- облік осіб, які відбули покарання;
  • «Арсенал»;
  • «Зброя мисливців»;
  • «Громадянин».

Наразі у групах в Telegram можна знайти десятки подібних повідомлень від «Джорджа Буша» та інших анонімних користувачів, однак поки слідчим вдалося встановити одне виконане замовлення. Найімовірніше, тоді «замовником» була залегендована особа.

Так, у серпні 2020 року ця людина замовила інформацію з обмеженим доступом щодо іншої особи. «Джордж Буш» сказав, що це коштуватиме 700 грн і дав номер своєї картки ПриватБанку. Того ж дня кошти надійшли на рахунок.

За 11 хвилин після перерахунку грошей, Данило Самойленко знайшов замовлені дані, сфотографував екран робочого комп’ютера з нею та відправив своєму спільнику у Telegram. Той уже переслав фото «замовнику».

Того ж дня обох чоловіків затримали. Їм повідомили про підозру за двома статтями:

  • ч.2 ст. 362 ККУ (Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї);
  • ч.2 ст. 361-2 ККУ (Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації).

З такою кваліфікацією їм загрожуватиме до 5 років ув’язнення.

Наступного дня, 21 серпня, обом обрали запобіжні заходи. Прокурор просив взяти поліцейського Самойленка під варту, а студента посадити під домашній арешт. Суддя Наталія Тімошенко вирішила, що домашній арешт може бути застосований до обох підозрюваних, при чому — не цілодобовий.

У результаті Дмитру Самойленку на два місяці заборонили виходити з помешкання у період з 21:00 до 07:00, а його спільнику-студенту — з 20:00 до 07:00. Окрім того, 25 серпня Самойленка відсторонили від посади помічника чергового сектору реагування патрульної поліції № 1 Кременчуцького райвідділення поліції.

Наразі на це рішення уже була подана апеляційна скарга. Найімовірніше, прокуратуру не влаштувала міра запобіжного заходу для поліцейського.

За матеріалами сайту “Полтавщина”