Сьогодні на нараді у начальника Полтавської обласної військової адміністрації Дмитра Луніна з питання «Про стан розвитку iнтегрованої системи вiдеоспостереження та вiдеоаналiтики Полтавської області» доповідав тимчасово виконувач обов ‘язкiв начальника Управлiння iнфраструктури та цифрової трансформації ОВА Олександр Семенко.
За його словами, на сьогоднi в Полтавській області встановлено та функціонує 42 вузли вiдеоспостереження та вiдеоаналiтики (119 вiдеокамер). У 2022 році за допомогою Системи було розкрито 3 тис 399 тяжких та особливо тяжких злочинiв, що становить 43,3% вiд ycix злочинiв, а саме: вбивство – 50, розбiй – 10, грабiж – 76, незаконне поводження зi зброєю – 132, незаконне заволодiння транспортних засобiв – 40, збут наркотичних засобiв – 371, крадiжки – 1916.
Порiвняно з 2021 роком розкриття злочинiв, пов ‘язаних iз незаконним заволодiнням транспортними засобами, збiльшилося на 23%, а розкриття тяжких та особливо тяжких злочинiв – на 37.
Крiм того, Головним управлiнням Нацполіції в Полтавськiй областi щодня проводиться перевiрка транспортних засобiв в оперативному порядку. Так, за 2022 рiк перевiрено бiльш, нiж 1825 транспортних засобiв, якi могли бути причетнi до скоєння тяжких та особливо тяжких злочинiв. Повномасштабне вторгнення росiйського агресора на територiю нашої держави зобов’язує вносити корективи до технiчних вимог вiдеоспостереження. З’явилася необхiднiсть встановлення максимальної кiлькостi точок вiдеоспостереження зi штучним інтелектом у мiсцях масового скупчення людей, якi дозволяють розпiзнати та iдентифiкувати обличчя, номернi знаки транспортних засобiв, а також поблизу адмiнiстративних будiвель, об’єктів критичної iнфраструктури, на транспортних вузлах та в’їздах до мiст тощо.
Обласною вiйськовою адміністрацією планується передача Системи до Головного управлiння поліції.
Iз метою повноцiнного контролю за територiєю областi та зниження рiвня злочинностi є очевидна необхiднiсть комплексного пiдходу, як iз боку органiв виконавчої влади, так i органiв мiсцевого самоврядування. Пропонується спiвфiнансування, згiдно з яким органи мiсцевого самоврядування забезпечують встановлення необхiдної кiлькостi точок вiдеоспостереження, а Головне управлiння – роботу з модернізації центрального компоненту та пiдключення вузлiв вiдеоспостереження до нього й адміністрування системи.
Відповідно до попередньо проведеного аудиту на сьогоднi необхiдно додатково встановити 119 вузлiв відеоспостереження, у тому числi: 299 оглядових вiдеокамер та 299 камер інформаційно-транспортних систем.
Вузли відеоспостереження необхiдно встановити на території за наступним розрахунком: 11 – на територii Полтавськоi мiськоi територiальноi громади, по 5 – Пирятинської та Кобеляцької мiських територiальних громади, по 4 – Кременчуцької, Миргородськот мiськоi громад, по 3 – Великобудищанської, Чорнухинськоi селищної, Лубенської міської, Піщанської сільської, Градизької селищної, Кам’янопотоківської сiльської, Горiшньоплавнiвської мiської територiальних громадах тощо. Також потрібно встановити по 2 вузли – Омельницькій, Глобинській та інших територiальних громадах.
Орієнтовна загальна вартість реалізації проєкту становить 22 млн 950 221,00 грн.
Органи мiсцевого самоврядування отримують повноцiнний доступ та користування Системою в межах своєї громади за мiнiмiзaції витрат власного бюджету.
Враховуючи вищевикладене, вбачаємо за необхiдне районним вiйськовим адмiнiстрацiям у строк до 31.01.2023 провести роботу з громадами щодо участі в модернізації інтегрованої системи відеоспостереження та вiдеоаналiтики за механiзмом спiвфiнансування: 50% – органи мiсцевого самоврядування, 50% – Головне управління.