На Полтавщині працює небезпечний міні-НПЗ

Об’єкт групи компаній «БРСМ» — міні-НПЗ у Гадячі Полтавської області, де виробляються нафтопродукти для однойменної мережі заправок, продовжує працювати із серйозними порушеннями протипожежної й екологічної безпеки.

Про це пише аналітик Консалтингової групи «А-95» Артем Куюн у матеріалі «Два Василькови» для «Дзеркала Тижня».

У своїх висновках автор посилається на кадри оперативної відеозйомки дроном цих об’єктів, а також висновки експертів після їх перегляду.

Зокрема, як пише А. Куюн, перше, що впадає фахівцям у вічі, — на міні-НПЗ у Гадячі немає факелів, які є невід’ємним атрибутом будь-якого нафтопереробного виробництва, хоча це обов’язковий елемент протипожежного захисту. У регулярному режимі на факелах спалюються побічні виробничі гази.

«Але головне призначення факелів – в екстреній ситуації. Щоб знизити тиск у резервуарі й уникнути вибуху у разі швидкого нагріву (через загоряння сусідньої ємності, наприклад), запобіжний клапан відправляє надлишковий обсяг пального і його пари у факельний колектор. Жодного елемента цієї системи на заводі не виявлено», — цитує автор інженера одного із легальних НПЗ.

Експерти також звертають увагу на незадовільний стан обвалування резервуарного парку, через що у разі аварійного розливу паливо може неконтрольовано розтектися.

Автор нагадує, що одним із критичних моментів Васильківської трагедії стало стікання пального у пожежний ставок, через що стало неможливо використовувати воду для гасіння пожежі.

«Але у Гадячі все ще гірше. Тут просто немає пожежного ставка як такого. Не стали морочитися і з підземними чи наземними водяними резервуарами (це характерні утеплені ємності, в яких вода не замерзає у мороз)», — йдеться у статті.

Також не виявлено і пожежних гідрантів. «Навіть якщо вони не потрапили в кадр, їхньої кількості явно недостатньо. Виходить, що в разі потреби пожежникам просто не буде куди підключитися. На відео помітні спрямовані на технологічні установки пожежні стволи (дві червоні водні гармати на постаментах), але звідки подаватиметься вода, невідомо», — зазначає А. Куюн.

Ще одне важливе порушення на заводі, за його словами, пов’язане з екологією. На об’єкті не виявлені ні робочих очисних споруд, ні слідів промислової й зливової каналізації. Це означає, що токсичні відходи виробництва скидаються в муніципальну каналізацію, а всі проливи нафтопродуктів отруюють грунт і грунтові води.

Читайте також