На Полтавщині підвищилась захворюванність на туберкульоз

Лікарі пояснюють це збільшенням населення в регіоні. Негативно впливає на людей і стрес через війну. На які симптоми треба звернути увагу, щоб вчасно виявити інфекційне захворювання — дивіться у сюжеті.

На Полтавщині зросла кількість хворих на туберкульоз. Така тенденція спостерігається, починаючи з 2022 року — дійшли висновку лікарі-фтизіатри.

Катерина Матвієнко, завідувач консультативно-діагностичного відділення №1 Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру: За 2022 рік ми маємо приріст захворювання на туберкульоз більше ніж в 1,5 рази. В абсолютних цифрах це 52 на 100 тис. населення. Дані цифри ми маємо за рахунок постковідного періоду, за рахунок збільшення кількості ВПО, ну і, звичайно, збільшення звернень мешканців до сімейних лікарів, і дообстеження на туберкульоз.

Кашель довше 2 тижнів, незначне підвищення температури, задишка, зменшення ваги без видимих причин, підвищена пітливість, біль у грудях. За таких симптомів треба негайно йти до сімейного лікаря.

Анна Заєць, сімейний лікар КП «ЦПМСД №1 ПМР»: На первинній ланці групи ризику — люди, які живуть з ВІЛ, пацієнти, що мають хронічні захворювання, що знижують імунітет, наприклад, цукровий діабет, захворювання ШКТ, пацієнти, які приймають ліки, які знижують імунітет, наприклад, протипухлинна або гормональна терапія. Це люди, які мали безпосередній контакт з хворими на легеневі форми туберкульозу, вагітні та люди, які перебувають за межею бідності.

Для цих категорій регулярно проводять скринінгове обстеження.

Анна Заєць, сімейний лікар КП «ЦПМСД №1 ПМР»: Є у нас така анкета, ось ви можете її бачити, тут зібрані декілька питань. Буквально 5 хвилин ви на це витратите, і вже приблизно побачите, чи є у вас ризик.

Скринінгову анкету для виявлення людей, які потребують обстеження на туберкульоз, можна заповнити в реєстратурі центру первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Полтави.

Анастасія Сорока, реєстратор медичний КП «ЦПМСД №1 ПМР»: Якщо людина тривалий час кашляє, буває в неї довгий час температура, схуднення, ми даємо анкету, людина заповнює і тоді звертається до лікаря.

Діагностику туберкульозу проводять у клініко-діагностичній та бактеріологічній лабораторії обласного протитуберкульозного диспансеру з допомогою сучасного обладнання.

Наталія Алієва, завідувач клініко-діагностичної лабораторії Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру: Також ми проводимо увесь моніторинг і спектр досліджень — клінічних, біохімічних імуноферментних — для наших хворих. Ми проводимо не тільки первинне виявлення мікобактерій туберкульозу, а також проводимо ДНК-метод виділення туберкульозу, ТМЧ-ідентифікацію до мікобактерій туберкульозу.

Серед методів профілактики туберкульозу — здорове харчування, миття рук, дотримання режиму праці та відпочинку, відмова від паління, — підкреслюють лікарі. Та нагадують: це захворювання успішно лікується.

Катерина Матвієнко, завідувач консультативно-діагностичного відділення №1 Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру: Ніколи не запізно, туберкульоз — це абсолютно виліковне захворювання. Немає перепон до обстеження і лікування. В Україні зараз є всі доступні методи дообстеження пацієнтів. Це все на безоплатній основі.

Місячник боротьби з туберкульозом триватиме до Всеукраїнського дня боротьби з цією хворобою, який припадає на 24 березня.