Депутати з Кременчука замішані у справі про злочинну схему з газовим родовищем на Полтавщині

25 січня 2023 року НАБУ і САП скерували до Вищого антикорупційного суду справу щодо корупційної схеми отримання ТОВ «Аркона Газ-Енергія» права на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища у Полтавській області за штучно заниженою вартістю, що завдало 196,8 млн грн збитків державі. Про це розповідає сайт “Полтавщина”.

Відповідно до матеріалів справи, серед обвинувачених:

  • ексдиректор ТОВ «Аркона Газ-Енергія» Ігор Мичко;
  • колишній заступник директора з виробництва, економіки та загальних питань Українського державного геологорозвідувального інституту (УкрДГРІ);
  • колишня завідувач сектору геолого-економічної оцінки ресурсної бази нафти та газу відділу геолого-економічної оцінки УкрДГРІ;
  • експерт Державної комісії України по запасах корисних копалин (ДКЗ) та директор ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз»;
  • провідний інженер ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз» (також є експертом Державної комісії України по запасах корисних копалин);
  • головний інженер ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз».

Дії всіх шістьох осіб кваліфіковані за ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем»). П’ятьом учасникам злочину (колишньому завідувачу, експерту, ексдиректору ТОВ і інженерам) додатково інкриміновано ч. 1 ст. 366 («Службове підроблення») Кримінального кодексу України.

Як з’ясувало слідство, впродовж 2016-2017 років ТОВ «Аркона Газ-Енергія» неодноразово і безрезультатно зверталося до Державної служби геології та надр України за отриманням спеціального дозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища без проведення аукціону. Однак згодом склад власників компанії змінився — державні та місцеві органи влади переглянули своє ставлення до звернень ТОВ.

У квітні 2017 року Полтавська обласна рада, після кількох попередніх відмов, погодила Держгеонадра надання спеціального дозволу на геологічне вивчення родовища ТОВ «Аркона Газ-Енергія» без проведення аукціону. Тоді «за» проголосував 61 з 84 депутатів.

(Прізвища депутатів з Кременчука виділені жирним шрифтом)

ДепутатГолос
Авраменко Інна ЛеонідівнаЗа
Алексюк Олександр ЛеонідовичЗа
Андрієнко Микола ІвановичЗа
Бабак Віталій АнатолійовичЗа
Барчук Володимир ОлексійовичЗа
Біленький Олександр ЮрійовичЗа
Близнюк Іван ФедоровичЗа
Бобиль Володимир ВалерійовичЗа
Бондар Микола МитрофановичНе голосував
Бугрій Михайло ІвановичЗа
Василенко Мирослава МиколаївнаУтримався
Власенко Анатолій МиколайовичЗа
Ворона Петро ВасильовичЗа
Гамза Сергій ІвановичЗа
Гаркавенко Олександр МихайловичЗа
Говоренко Володимир ОлександровичЗа
Горб Микола МиколайовичЗа
Горжій Ігор ГригоровичЗа
Діденко Олег ГригоровичНе голосував
Жук Микола ГригоровичЗа
Жук Сергій МиколайовичЗа
Калюжний Валерій ВолодимировичУтримався
Капленко Валерій ІллічЗа
Кибка Анатолій АнатолійовичНе голосував
Ківшик Олександр ПетровичНе голосував
Кірпосенко Костянтин ОлеговичЗа
Коваленко Геннадій БорисовичЗа
Коваленко Олександр АндрійовичЗа
Коросташов Олександр ГригоровичНе голосував
Красюк Василь ФедоровичЗа
Куцовол Володимир МиколайовичНе голосував
Лебедин Юрій ЯковичЗа
Литвин Володимир ІвановичЗа
Ляшко Руслан ВіталійовичНе голосував
Макаруша Наталія МиколаївнаЗа
Мамоян Сергій ЧолоєвичНе голосував
Микуця Тетяна ВолодимирівнаЗа
Мінязев Вячеслав ДаниловичЗа
Міщенко Михайло ІвановичЗа
Мостовенко Владислав ВолодимировичЗа
Мухтаров Фахраддін Алладін-оглиЗа
Нежурбіда Геннадій ЛеонідовичЗа
Несен Валентин ВолодимировичНе голосував
Овчаренко Людмила МиколаївнаНе голосував
Первак Микола МихайловичЗа
Півень Дмитро ЮрійовичЗа
Пісоцький Андрій АнатолійовичЗа
Попельнюх Анатолій ФедоровичЗа
Порохня Олексій ІвановичЗа
Прядко Валерій ГригоровичЗа
Путря Олександр ОлексійовичНе голосував
Рогов Руслан МиколайовичЗа
Рябокінь Марина АнатоліївнаЗа
Савченко Володимир ВасильовичУтримався
Сазонов Олег ЮрійовичЗа
Сидоренко Іван ІвановичЗа
Сиченко Олександр ВолодимировичЗа
Сімонов Андрій ВікторовичЗа
Сірик Ігор ВолодимировичЗа
Скляр Ігор ДмитровичЗа
Скочко Віктор МиколайовичЗа
Соловей Сергій АндрійовичЗа
Спатар Дмитро МиколайовичЗа
Стасовський Василь ІвановичЗа
Степаненко Ірина ВікторівнаЗа
Сухопар Лариса ІванівнаЗа
Тимоха Юрій ОлександровичЗа
Товстий Роман ІвановичЗа
Трухін Олександр МиколайовичЗа
Удовіченко Олександр ВасильовичЗа
Ханко Анатолій МиколайовичЗа
Холод Євгеній МиколайовичЗа
Хоменко Василь ПетровичЗа
Цибенко Володимир ГригоровичНе голосував
Чечель Валерій ЮрійовичЗа
Шевчук Сергій МиколайовичПроти
Щуров Віктор СтепановичНе голосував
Яненко Анатолій ІвановичЗа

Після цього учасники корупційної схеми розподілили ролі та розробили план із заниження суми збору за видачу зазначеного спецдозволу.

Для цього вони використали неіснуючі показники проєктних видобутків газу і конденсату, капітальних вкладень та експлуатаційних витрат, у тому числі амортизаційні відрахування. В результаті встановили початкову ціну продажу спеціального дозволу у 3,8 млн грн. При цьому початкова вартість продажу спецдозволу мала б становити 200,6 млн грн. Розрахункова різниця між фактично сплаченою вартістю збору та дійсною початковою ціною продажу спеціального дозволу на користування надрами — 196,8 млн грн, що і становить розмір збитків, завданих державному бюджету України.

У липні 2020 року НАБУ та САП повідомили шістьом особам про підозру в організації цієї схеми. У вересні 2021 року слідство завершили.

Слідство встановлює й інших осіб, причетних до вчинення злочину: розслідування в цій частині виділено в окреме кримінальне провадження.

Підставами для початку розслідування стали заява одного з народних депутатів України та сюжет програми журналістських розслідувань «Схеми», у якому попередніх власників «Аркона Газ-Енергія» пов’язали з оточенням колишнього президента Петра Порошенка.

Довідково. Площа спеціального дозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького родовища складає 97 км²  і адміністративно розташована в колишніх Гадяцькому та Лохвицькому районах Полтавської області на північному сході України, в 15 км від Свиридівського родовища. Спецдозвіл відкриває гарні перспективи для видобутку природного газу та конденсату. Дослідження родовища ведуться з 1980-х років і тут вже пробурено п’ять свердловин, хоча жодна з них не є діючою сьогодні.

Родовище має близько 38 млн барелів нафтового еквівалента запасів вуглеводнів категорій C1 і C2 (відповідно до української класифікації, ДКЗ), включаючи 4,9 млрд м³ газу та 857 тис. т конденсату.

У березні 2020 року ТОВ «Аркона Газ-Енергія» була придбана британською компанією Enwell Energy, кінцевим бенефіціарним власником якої до передачі управління у трастовий фонд у листопаді 2022 року був Вадим Новинський. Того ж року був підготовлений промисловий майданчик для першої свердловини, пробуреної на родовищі з 1994 року.

У листопаді 2022 року Шостий апеляційний адміністративний суд залишив у силі рішення суду першої інстанції у справі Свистунківсько-Червонолуцького родовища. Цим рішенням було задоволено позовні вимоги ТОВ «СП «Бориславська нафтова компанія» та скасовано наказ Держгеонадра про видачу спецдозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоносного родовища та низку рішень Державної комісії України по запасах корисних копалин, зокрема про об’єднання Свистунківської та Червонолуцької нафтогазоносних ділянок в єдине родовище.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»